Damla Fotoğraf Çekiminin Temel Unsuru Tetikleyiciler.

Damla fotoğraf çekimlerinde çok önemli işlevi olan teknik unsurlardan bir taneside tetikleyici dediğimiz elektronik aygıtlardır.

Tetkleyici Gövdesi

Bu aygıtlar donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bölümden oluşurlar. Donanım bölümü elektronik devre kesici – açıcı bir işlev üstlenir. Yazılım bu işlevin nasıl gerçekleşeceğini donanıma bilgisayar yazılım kodu yoluyla iletir.

Tetikleyiciler fotoğraf çekimlerinde nasıl yardımcı oluyorlar?

Yüksek hızlı fotoğraf çekimlerinin flaşlar kullanılarak oluşturulduğunu daha önceki yazılarımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. İşte flaşların çaktığı fotoğrafının çekildiği “o anı” hazırlayan ve tepsi içinde flaşlara sunan tetikleyicilerdir.

Tetikleyiciler fotoğraf çekimlerinde hangi işlevleri üstlenirler.

Damla fotoğraf çekimlerinde damlaların oluşturulduğu selonoid valf dediğimiz (bir anlamda çeşme de diyebiliriz) aygıtları açıp kaparlar.

Bunu yaparken damla boyutlarını belirleyen süreleri (örneğin 40 ms ile oluşan damla boyutu 70 ms ile oluşandan daha küçük olacaktır.) ayarlayabilirler.

Eğer bir selenoid valfte birden fazla damla üretilecekse bu damlaların arasındaki süreleri milisaniye cinsinden belirlerler.

Yine örneğin 3 selonoid valf kullandığımızda hangi selenoid valfin önce açılacağını diğer takip edecek valflerin ne kadar milisaniye sonra açılmaya başlayacağını belirlerler.

Damla fotoğraf çekimlerinde flaşları tam istenildiği anda çaktırırlar. Bunu sağlamak için flaşların kaç milisaniye sonra tetikleyeceğini belirlerler.

Damla fotoğraf çekimlerinde fotoğraf makinesinin deklanşörüne otomatik olarak basar ve fotoğrafın çekilmesini sağlarlar. Fotoğraf makinalarının üreticisinin verdiği çekim gecikmesi (ShutterLag) süresini ayarlayabilirler.

İlave portları sayesinde sesi, ışığı algılayarak tetikleme yapabilirler. Örneğin bir ışık algılayıcı ilave ettiğinizde yıldırım fotoğrafı çekebilirler.

Ses algılayıcı ilave ettiğinizde sesi algılayarak tetikleme yapabilirler . Örneğin bir ampulü çekiçle kırdığınızda o sesle o an fotoğraf çekebilirler.

Tetikleyicleri satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yapı itibarı ile tetikleyiciler 2 farklı kullanım biçimine sahiptir.

1- Donanımın ara yüzü ve kullanım menüsü bilgisayara yüklenerek oluşturulanlar

Bu tür tetikleyicilere örneğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://cognisys-inc.com/stopshot-studio-3-valve-water-drop-kit.html

2-Kullanım menüsü donanım bölümü üzerinde hazır olarak üretilenler.

Bu tür tetikleyicilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://crazytrickler.de/produkt/crazytrickler-fertiggeraetneue-version

Bu iki tip tetikleyicinin farklı artı ve eksileri vardır. Arayüzü ve menüsü bilgisayara yüklenenler bağlantı kabloları ve çekim yapılacak alana olan uzaklıkları nedeniyle biraz daha karmaşık işlevler gösterebiliriler. Ancak menüdeki ayar özellikleri daha ayrıntılı olabilir.

Kullanım menüsü tetikleyici üzerinde olanların menüleri ayrıca uzaktan kumanda ile ayarlanabilir. Bu kullanım kolaylığı sağlar menü ve çekim alanını bir bütün ayarlayabiliriz. Bu da çekimlerin kolaylıkla kontrol edilmesini sağlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: