Soyut Damla Fotoğraf Teknikleri. İki Sütunlu Damlalar.

Klasik damla fotoğraflarında önce üsten bir damla düşürülür, bu damlanın oluşturduğu sıvı jeti üzerine bir ve daha fazla sayıda damlalar düşürülerek formlar elde edilir. Bu klasik damla formu teknik olanaklarla geliştirilerek tek sütunlu yerine iki sütunlu damla formları oluşturulmaktadır.

Bu tekniğin uygulanabilmesi için yukarıdan alttaki sıvı kabı içine üç damla düşürülmesi bu üç damladan ikisinin su jeti olarak yükselmesi üçüncü damlanın ise düşürülen bu iki damla su jetinin yükselip birleştiği noktada bu birleşen su jeti üzerine düşürülmesi gereklidir.

Ancak uygulama bu formu elde etmek oldukça zahmetlidir. Çünkü sütunlar için düşürülen damlalar dik açı ile değil doksan derece açıdan daha dar bir açı ile yükselmedir.

Bu ayar yukarıdaki üç damlayı kontrol eden üç valften sağ ve soldakinin damla uçlarının yere doksan dereceden farklı açılarla konumlandırılması ile yapılır. Bu ayar sağlanıp sağ ve soldan düşen damların jetleri bir noktada birleştikten sonra, üçüncü damlanın (ortadaki valf) bu jete vurması için ayarlar yapılır.

Aşağıdaki yavaş hızda çektiğim videoda bu olayın nasıl geliştiği izlenebilir.
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: