Her Su Damlası Benzersizdir.

Su hayatın en önemli elementidir, tüm canlılar yaşamak için ona gerek duyarlar. Ve hergün bizler onu hayatın birçok alanında çok farklı formlarda görüyoruz. Ama herkes suyun alabileceği en güzel yapıları görmüş müdür?
Size, LiquidVerse projemle tamamı su ve renkle oluşturulmuş benzersiz damla fotoğraflarımı göstermek istiyorum.

Yüksek hızlı fotoğrafçılıkla, bu tür soyut oluşumların var olduğu bu milisaniyeyi dondurup benzersiz su şekillerini sunmak mümkün. Her damla fotoğrafı çekimi sonrası neler çıkacağını bilemezsiniz ve bu oldukça büyüleyici. İşimde her şeyi hayal ettiğim gibi fotoğraflamaya büyük önem veriyorum.

İşlerimin bir kısmı teknik yardım olmadan mümkün, ancak çoğunluğu sadece bir elektronik kontrol ünitesi ile gerçekleştirilebilir – bu, teknolojinin fotoğrafları yaptığı anlamına gelmez, bu sadece yaratıcılığımın önündeki engelleri kaldırmanın anahtarı ve aracıdır.

Damlalarının boyutu birbirinden ne kadar süre sonra oluşacakları, flaşların ne zaman çakacağı, fotoğraf makinesi deklanşörüne ne zaman basılacağı gibi zorlukları bu teknolojik yardımlarla aşıyorum.

En önemli teknik yardımı da flaşlardan alıyorum. Flaşların gücü düşürüldüğünde en az 1/20000 sn gibi inanılmaz bir hareketi dondurma hızı sağlar. Damla fotoğrafını milisaniyeler içinde bu sayede görünür yapıyorum.Çok pahalı bir fotoğraf makinesinde bile en yüksek enstantane hızı 1/8000 sndir ve ben bu pahalı makine ile damla fotoğrafı çekemem.

Elde ettiğim damla fotoğraları çok farklı teknikler kullanılarak çekilmiştir. Bunlar çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Projemde bu tekniklerin bir çoğuna yer verilmiştir.

Klasik su damlası oluşturma tekniğinde bir damla, su kabının içine damlatılır, kaba düşen su damlası yüzey gerilimi sonucu su içinden yukarıya doğru su jeti oluşturur. Eğer siz bu yükselen jet üzerine ikinci bir damla daha bırakır ve çarpışmalarını sağlarsanız o aşamada sıvıdan damla formları oluşur.


Bu klasik teknik içinde çok daha fazla sayıda çeşitlendirilmiş teknikte uygulanmaktadır. Örneğin;

Suyu aşağıdan fıskiye biçiminde yükselterek üzerine damla düşürme
Üç Selenoid valf (ventil) ile çok renkli damla formları oluşturma.
Oluşan klasik damla formlarına yanlardan basınçlı hava ile bükme ve tabanca sıkısı ile vurma
Yan yana iki damlayı aynı anda zıplatarak üçüncü bir damlayı bunlarla çarpıştırma.

Oluşan damlayı bir sabun köpüğü ile birleştirme
Damla arkasında bokeh, kuru buz buharı, ateş veya led ışığı oluşturma
Damlayı bütün haliyle suya yansıtma
Damlayı düz sert bir satıh üzerine düşürerek taç oluşturma
Büyük damla boyutu ile alt kısımda baloncuk oluşturma
Sıvı içine floranslı boya katkısı konularak “Özel UV” Flaşla renkli damla oluşturma
Flaşların stroskopik özelliğini kullanarak aynı damlayı çoklu fotoğraflama. vb

Çekim tekniği ne olursa olsun her bir damla fotoğrafı benzersizdir. Bazen kaotik bir soyut şekil olur, bazen bir kadeh, bazen insan figürü ve daha bir çok nesne. Hayal gücünüzle bu soyut yapıları herşeye bezetebilirsiniz.Sanatın amacı da insanda bir duygu uyandırmak ve düşünsel yolculuklara çıkarmaktır. LiquidVerse projemle bunu başarabileceğime inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: