Damla Fotoğrafçılığında Renklendirme Teknikleri

Damla fotoğrafçılığının küçük çaplı bir stüdyo fotoğrafçılığı olduğunu belirtmiştik. Modelimiz olan damla veya sıvı forma makyaj yapmamız onun izleyicide yarattığı etkiyi arttırır.

Bu makyaj işlemi sadece sıvıya boya karıştırmak anlamına gelmez.Kullanılan arka plan, kullanılan flaş ışığı teknikleri, fotoğraf makinası çekim açısı, ışık yumuşatıcılarının nitelikleri gibi faktörlerde bu makyajın oluşmasında önemli rol oynarlar.

Temel olarak sıvı renklendirmelerinde iki ana teknik vardır.
1-Sıvıya herhangi bir renklendirici boya katılmadan yapılan çekimler
2-Sıvılara renklendirici boya katılarak yapılan çekimler.

Sıvıya renklendirici katılmadan yapılan çekimlerde ya arka plan renkli hale getirilir, ya da flaş ışıkları renklendirilir. Bu teknikte flaş ışıklarının renklendirilmesinde özel olarak üretilmiş renkli jeller kullanılır. Arka plan renkli olarak düzenlendiğinde flaş ışıkları bu renkli bölgelerden damla oluşacak bölgeye ışık yansıtılacak şekilde konumlandırılır. (Şekil1)
Yine flaş ışıkları önüne renkli jel ve balpeteği takılarak ışık renkli olarak direkt damla üzerine düşürülebilir. Ancak bu tür flaş ışıkları oldukça sert olur ve damla üzerinde parlamalar oluşturabilir. (Şekil 2-3)

Şekil 2
Şekil 1

Sıvıya renklendirici katılarak yapılan çekimlerde kullanılan boyalar iki ana grupta toplanır.

Gıda boyaları sıvının ışık geçirgenliğini korur ve damlanın arkasından flaş kullanılmasında iyi sonuçlar verir. Bu boyalarda kullanılan flaş sayısı da az olacağından teknik olarak daha ucuz bir sistem kurulabilir. Gıda boyaları sıvı ve toz halde satılabilmektedir. Toz olanlar iyi karıştırılmadığı ve eritilmediğinde damla formunda belirgin izler oluştururlar, bu bize fotoğrafı işlerken ilave zaman kaybı yaratır.

(Şekil-3)

Akrilik boyalar ise oldukça az ışık geçirir. Mattır. Arka plan siyah kullanılarak yanlardan yapılan ışıklandırmalarda daha iyi sonuç alınır. Ancak akrilik boyalarda sürekli siyah arka plan kullanılması söz konusu değildir. Flaş sayısı arttırılarak ve arka plan beyaz halde oldukça etkili renklendirme sağlanabilir. Örneğin 4 flaş siyah arka plan yeterlidir. Ama akrilik boya katkılı beyaz arka planlı bir fotoğraf için en az 6 flaş gerekir.
Akrilik boyaların çok farklı türleri kullanılabilir ve fotoğrafta farklı etki yaratabilir.Örneğin özel UV filtreli flaşlarla kullanılan ve bu ışık altında parlama etkisi veren floresan akrilik boyalar buna iyi bir örnektir.
Yine metalik akrilik boyalar da damla içinde hoş kısmi parlaklık yaratabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir