1poz

1POZ HİKAYESİNE NASIL BAŞLADI?

Fotoğraf karanlık odasının tadını almış olan her fotoğrafçı bilir ki, fotoğraf makinasına taktığımız  filmin bir pozu bile çok değerliydi. Çünkü o bir poz eşsiz ve tekti.

1970’li yıllarda gençliğimizin o keşfetme döneminde ne mutlu ki doğduğum küçük bir beldede, dönemin sosyal gelişme ve atılımına paralel kurulan Armutlu Ekin ve Dayanışma  Derneği ile tanışmıştım.

Beldemizin, üniversite okumak amaçlı şehirlere giden gençleri, yaz dönemlerinde beldeye döndüklerinde yaptıkları tartışmalara bizde kulak vermeye başlamıştık. Toplumsal düzende halkın büyük çoğunluğunu olumsuz etkileyen gelişmelere karşı büyük sosyal bir dalga gelişiyordu.

Ekinsel (kültürel) bir uyanış buna öncelik ediyordu. Derneğimizde  eğitim amaçlı kültürel faaliyetler içinde yer alan fotoğraf konusu beni kendine çekmişti.

Oldukça kısıtlı koşullarda, oluşturduğumuz karanlık oda, agrandizör, film banyoları, 12 poz film kullanan Jüpiter fotoğraf makinası ile başlayan bu serüven devam ediyor.

Salgado şöyle der; “Bir fotoğrafın daha iyi ya da kötü olmasından bahsediliyorsa bu fotoğrafçının çektiği insanla ne kadar yakın ilişkide olduğuna bağlıdır”

İlginçtir dernek bünyesinde kurulan bu basit stüdyoya gelip ilk fotoğraflarını çektirenler o dönem tütün eken köylülermizdi. Tütün belirli alanlara ve özel izinle ekiliyordu. Koçan denilen belgeye fotoğraf gerekiyordu. Biz ücretsiz çekeriz dedik, onlarda dışarıdan tereddütle baktıkları Deniz Gezmiş Che Guvera posterleri asılı duran o binaya geldiler, birbirimizi tanımaya başladık.

işte ilk pozumu, toprakla uğraşmaktan kayış gibi olmuş, çizgili ve esmer bir yüze “kasketinizi çıkarırmısınız” diyerek çektim. 1POZ ne kadar değerli idi..
Salgado şöyle der; “Bir fotoğrafın daha iyi ya da kötü olmasından bahsediliyorsa bu fotoğrafçının çektiği insanla ne kadar yakın ilişkide olduğuna bağlıdır”

İlginçtir dernek bünyesinde kurulan bu basit stüdyoya gelip ilk fotoğraflarını çektirenler o dönem tütün eken köylülerimizdi. Tütün belirli alanlara ve özel izinle ekiliyordu. Koçan denilen belgeye fotoğraf gerekiyordu. Biz ücretsiz çekeriz dedik, onlarda dışarıdan tereddütle baktıkları Deniz Gezmiş Che Guvera posterleri asılı duran o binaya geldiler, birbirimizi tanımaya başladık.

işte ilk pozumu, toprakla uğraşmaktan kayış gibi olmuş, çizgili ve esmer bir yüze “kasketinizi çıkarırmısınız” diyerek çektim. 1POZ ne kadar değerli idi.

Şimdi dijital çağ, her şey değişti. Fotoğraf içimize işleyen  o eski karanlık oda kokusunu bize hep hatırlatacak. Bak işte bize büyük olanaklar sağlayan flaşlar, tetikleyiciler, radyo alıcıları, vs bilumum teknoloji ile dijitalin olanaklarından yararlanarak bir damla suyun inanılmaz görüntülerini bile fotoğraflayabiliyoruz. Acaba fotoğraf mı çekiyoruz? 

NASIL YARDIMCI OLABİLİRİm?

Fotoğrafçılık ve damla fotoğrafçılığı sorularınız için eposta gönderin.

Blog Yayınlarından Hemen yararlanın

Select list(s)*

Loading

sosyal medyada izleyin

Takip edin haberdar olun